2016 Student competition

The competition was held on Sunday, November 6, 2016 at North Park University, Anderson Chapel, 3225 W. Foster Ave. in Chicago. 

Elementary Division
First Place: Catherine Brashler, student of Maria Fadrowski
Second Place: Laney Toffler, student of Allie Deaver
Third Place: Hanna Oyasu, student of James Donahue
Honorable Mention: Jessica Hu, student of Jan Frank

Junior Division
First Place: Natalia Kozintseva, student of Susan Crandall
Second Place: Avra Friedman, student of Hideko Amano
Third Place: Kate Whitney, student of Joyce Oakes
Honorable Mention: Zoe Kim, student of Susan Levitan

Senior Division
First Place: Tessa Vermeulen, student of Hideko Amano
Second Place: Jonathan Wu, student of Diane Horban
Third Place: Daniel Lopaz, student of Hideko Amano
Honorable Mention: Holly Venkitaswaran, student of Caylee Wells

Special thanks to the merchants who sponsored our prizes -

  • Senior division 1st prize gift certificate - Quinlan and Fabish
  • Junior division 1st prize gift certificate - Rich Lupo Flutes and Piccolos
  • Elementary division 1st prize gift certificate - Rich Lupo Flutes and Piccolos
     

COMPETITION REPertoire:

2016 Elementary DIVISION Repertoire - Must be in grades 6 and under
 

Pavane from the opera Étienne Marcel by Camille Saint-Saëns, from Solos for Flute: 36 Repertoire Pieces edited by Donald Peck.
Menuet 2 from Suite in A Minor, TWV 55:a2 (1st repeat only) by Georg Philipp Telemann, from Solos for Flute: 36 Repertoire Pieces edited by Donald Peck.

2016 JUNIOR DIVISION REPERTOIRE –Must be in Grades 9 and under

Suite Modale, movements 1 and 3 by Ernest Bloch (Broude Brothers)
Sonata in G Major TWV 41:G9, movement 4  by Georg Philipp Telemann (Schott)

2016 SENIOR DIVISION REPERTOIRE Must be in Grades 12 and under

Syrinx by Claude Debussy (unaccompanied) (Jobert)
Sonatina, movements 1 and 3 by Eldin Burton (Carl Fischer)

 Each contestant had the rewarding experience of competing at a high level with other top student flutists in the Chicago area and playing for judges who are well known professional flutists and university flute professors. All competitors received the judges’ comment sheets. The winners in each division received monetary prizes and certificates suitable for framing. First prize winners in each division will also receive the honor of performing at the Chicago Flute Club Member Showcase recital during our 2016-2017 season.

  • Elementary monetary prizes
  • First place: $100, Second place $75, and Third place: $50.
  • Junior division prizes monetary prizes
  • First place: $150, Second place: $100, and Third place: $75.
  • Senior division monetary prizes
  • First place: $350 and a $100 gift card to a local music store, Second place: $250, and Third place: $150.

**************************************

2015 Student Competition Winners

Senior Division:
First Place: Lizzy O'Brien, student of Rebecca Johnson
Second Place: Julia Cai, student of James Donahue
Third Place: Ethan Ramaly, student of Hideko Amano
Honorable Mention: Nicolas Quero, student of Sandy Grivett

Junior Division:
First Place: Hope Tsai, student of Hideko Amano
Second Place: Tessa Chen, student of Maria Fadrowski
Third Place: Elias Nava, student of Betsy Ko
Honorable Mention: Emily Luo, student of Diane Horban

Elementary Division:
First Place: Nicole Wah, student of Hideko Amano
Second Place: Neel Jay, student of Susan Levitin
Third Place: Shannen McGinn, student of Lisa Goethe-McGinn
Honorable Mention: Rosie Wang, student of Diane Horban

Awards were Sponsored by Kober Instrument Repair
Senior Gift Card was provided by
Quinlan & Fabish Music Company

*************************************

 

 

 

2017 KUJALA INTERNATIONAL PICCOLO COMPETITION

Winners:

First Place: Alyssa Griggs
Second Place: Ilonka Kolthof
Third Place: Ashley Mendeke
Fourth Place: Lisa Meyerhofer

Donald Peck International Flute soloist Competition 2015

Congratulations to the prize winners of the inaugural Donald Peck International Flute Competition!

First Place: Susan Kang
Second Place: Julian Rose
Third Place: James Brinkman
Fourth Place: Anna Patterson

Thank you to our distinguished judges Mimi Stillman, Bernard Goldberg, and Nicola Mazzanti and to all of the applicants who helped make this a successful event! Our next Donald Peck International Flute Competition will be held in 2017!

**************************************

SOLO ARTIST COMPETITION

2013 Solo Artist Competition
For flutists age 18 and older
First Prize: $1,000
Second Prize: $500
Third Prize: $250
Fourth Prize: $100

Preliminary Recording Repertoire:
Marin Marais: Les Folies d'Espagne (Barenreiter)
Eugene Bozza: Image pour flute seule

Competitors prepared a 20 minute program which included Bozza's Image, performed from memory. The remainder of the program is to be chosen by the performer but must include one work by a living composer.

2013 Solo Artist Winners
First Place: Won Lee
Second Place: Beomjae Kim
Third Place: Erina Koyasu
Fourth Place: Carol Joe
Alternate: James Brinkman